A Fesztiválókról írták
1, BÖNGÉSZŐ - NAGYKOVÁCSI - 2010
„Jeles esemény színhelye volt június 27-én vasárnap a Nagykovácsi Általános Iskola tornacsarnoka (és udvara). Délben, Bencsik Mónika polgármester köszöntő szavaival megkezdődött az első Nemzetközi Táncos Fesztivál. A fellépő együttesek Budapestről, Budajenőről, Zsámbékról, Perbálról, Tiszaújvárosból és Dániából érkeztek.
Természetesen nem maradtak el a Nagykovácsi táncosok (Isadora, Rézpatkó) sem.
Különleges élményben lehetett része azoknak, akik nem érdekelt félként, hanem érdeklődő, szórakozni vágyó nézőként látogattak el a fesztiválra. (A nézőtér nagyobb részét ugyanis – sajnos ismét – nagyrészt a többi fellépő, illetve a fellépők hozzátartozói töltötték meg.) A különleges élményt a tánc, a mozgásművészet hihetetlen sokszínűsége okozta, és az a lehetőség, hogy annak szinte minden formáját néhány óra alatt végig lehetett tekinteni.
Hiszen volt itt mazsorett-bemutató, ír sztepptánc hipp-hopp, hastánc és swing, különféle néptáncok, és legmesszebbről – Dániából, illetve Tiszaújvárosból – a táncot, az akrobatikus elemeket, az atlétikus gúla-gyakorlatokat egyaránt tartalmazó, a show-táncot és a komoly sport-teljesítményt ötvöző „gimnasztráda” egyaránt.
Felemelő, elgondolkodtató, ugyanakkor látványosan szórakoztató volt a budapesti Roll Dance együttes kerekesszékes kombi tánc műsora, ahol együtt táncolt kerekesszékes, és „álló’” táncos. Különleges szórakozásról, nagyszerű élményről maradtak le, akik más elfoglaltságot találtak maguknak erre a vasárnap délutánra. Remélem, jövőre többen leszünk, akik „érdek nélkül” töltjük meg a nézőteret, hiszen reméljük, hogy hagyomány született, hogy az elsőt követi a többi nemzetközi táncos fesztivál, melynek szervezői – Patkó Eszter és Bereczky-Balázs Nikolett – minden elismerést megérdemelnek.
Gratulálunk a sikeres rendezvény minden szereplőjének, és köszönjük az összes szervező munkáját.
Fotó: Kalocsay Károly Maier Jenő alpolgármester”
2, YOU TUBE - 2011
"Művészet önmagáért - ez volt a mottója az elmúlt hétvégén rendezett nemzetközi táncos fesztiválnak. Az egész országból, sőt külföldről érkező amatőr táncosok csak a tánc élvezetéért álltak színpadra, nem volt verseny vagy pontozás - csak felszabadultság!"
www.youtube.com/watch?v=mlO5MiL4qjs
3, VÁROSKÉP ÚJSÁG - 2011
Jövőre is láthatjuk a táncosokat
A rendezvényt Kucsák László országgyűlési képviselő, kerületünk alpolgármestere nyitotta meg.
- Tavaly a Nagykovácsi Általános Iskola tornaterme adott otthont az I. Nemzetközi Táncos Fesztiválnak - mondta az alpolgármester. - A szervezőket is meglepte a nagy érdeklődés, és a jelentkezők nagy száma. Miután idén a tavalyinál is többen neveztek be a fesztiválra, magától értetődő volt, hogy a tavalyi helyszínnél nagyobbat kell keresni. A szervezők kerületi kötődése miatt merült fel annak ötlete, hogy a XVIII. kerületben találjanak új helyszínt az esemény számára.
- A kerület vezetése támogatta az elképzelést?
- Természetesen, ez nem is volt kérdés. Talán nem kell külön részleteznem, micsoda komoly hagyományai vannak kerületünkben a táncművészetnek. Hosszas felsorolásba kellene kezdenem, ha a városrészünkhöz kötődő híres táncosok, tánccsoportok nevét szeretném lajstromba venni. Miután a kerületvezetés maximálisan elkötelezett a sport és a testmozgás népszerűsítése mellett, külön is örülünk, hogy a szervezők bennünket választottak.
- Melyik tánc tetszett a legjobban?
- Megmondom őszintén, nem tudnék egyet kiemelni. Annyiféle táncot láthattunk a versenyen, hogy mindenki megtalálhatta a kedvére valót.
- Jövőre is itt rendezik majd a fesztivált?
- Ha rajtunk múlik, akkor egész bizonyosan mi fogjuk rendezni!Kovács Attila"
4, 18. KERÜLETI HÍREK - PESTSZENTLŐRINC-PESTSZENTIMRE HÍRPORTÁLJA-2011
"Táncosok a Pestszentlőrinci Sportcsarnokban
Június 25-én, szombaton rendezték meg a II. Nemzetközi Táncos Fesztivált Bereczky Balázs Nikolett és Patkó Eszter testnevelők szervezésében. A non-profit jellegű fesztivál jó alkalom a résztvevőknek a gyakorlásra, a világbajnokságra való felkészülésre és a nagyközönségnek történő bemutatkozásra. Nagykovácsi után, idén a kerületünk adott otthont a rendezvénynek, amelyen 11 csoport mutatkozott be, köztük Dánia táncosai. Kucsák László alpolgármester, országgyűlési képviselő köszöntötte a fesztivál nagyszámú résztvevőjét - az óvodás korosztálytól a tinédzsereken át, a felnőttekig- és a közönséget. A produkciók között kerekes-székes és jelelő táncos egyaránt szerepelt. A gyakori taps, éljenzés, emelkedett hangulat jelezte a fesztivál sikerét. Írta: presster."
5, 18. KERÜLETI HÍREK - PESTSZENTLŐRINC-PESTSZENTIMRE HÍRPORTÁLJA - 2012
XVIII. kerület: Nemzetközi Táncos Fesztivál 2012. június 26., kedd, 11.11
Harmadik alkalommal rendezték meg a Nemzetközi Táncos Fesztivált, amelynek már második alkalommal ad otthont a kerület, közelebbről a Lőrinci Sportcsarnok.
A rekkenő hőség ellenére sokan voltak kíváncsiak a táncos lábak bemutatójára, amely a „Mutasd meg a táncodat”! jelszó köré épült."
"Idén is több kategóriában mutatják be a tudásukat a táncosok. Lényeges tudni, hogy ez nem verseny, itt ma mindenki a saját maga örömére táncol, meg azok szórakoztatására mutatja be a tudását, akik úgy döntöttek, velünk töltik a napot. Vesztes nem lesz, itt ma mindenki nyer.
Az ország több pontjáról érkezett táncosok egyebek között majorett, néptánc, gyermekbalett, diszkó show tánc, s kerekes székes kategóriában mutatták be a tudásukat, bár elnézve az előadások színvonalát, érdemesebb úgy fogalmazni: a művészetüket.
A táncos eseményt Kucsák László alpolgármester nyitotta meg, aki elmondta, hogy a tánc fiatalt, középkorút és idősebbet egyaránt összeköt, s az elmúlt évi sikeres rendezvény után bizonyára így lesz ez az idén is. Igaza lett az alpolgármesternek, mert az esti órákig tartó non-stop program után táncra perdülhettek azok is, akik korábban a lelátón ültek, csodálva a fellépőket. Igen, a tánc ezúttal is összekötött. Írta: Róth Ferenc"
Idén negyedik alkalommal adott otthont kerületünk, azon belül a Lőrinci Sportcsarnok a nemzetközi táncos fesztiválnak, amelyen 15 csoport közel 400 táncosa lépett fel. Az eseményt Kucsák László országgyűlési képviselő nyitotta meg, aki elmondta, hogy nagy öröm, hogy immár negyedik éve gazdagítja kerületünk táncos hagyományait ez a fesztivál. A rendezvény többek között a helyi önkormányzat és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Sportegyesületének támogatásával és a két főszervező, Szikes Péterné és Bereczky-Balázs Nikolett elkötelezett sportszervezői munkájának köszönhetően valósult meg.
Legyen valami mozgás!
– A célunk ezzel a fesztivállal az, hogy népszerűsítsük a sportot, főként a táncos mozgásformákat. Az eseményen bemutatkozhattak a tánccal foglalkozó hazai és külföldi egyesületek. Ez nem verseny, itt a csapatok kötetlenül, tét nélkül mutathatták meg a tudásukat, a látogatók pedig különféle táncstílusokkal ismerkedhettek meg, és a végére talán ők is kedvet kaptak ahhoz, hogy kipróbálják magukat valamelyik egyesületben. Korosztályi megkötés most sem volt, idén a legfiatalabb fellépők óvodáskorúak, míg a legidősebbek 70 éven felüliek voltak – mondta Szikes Péterné. – Láthattunk profi produkciókat évek óta összeszokott csapatoktól, de voltak olyanok is, akik először léptek a nagyközönség elé.
Kulturális zsongás
– Emellett stílusbeli megkötés sem volt – tette hozzá Bereczky-Balázs Nikolett. – A klasszikus táncoktól a néptáncon át egészen a modern táncokig idén is sokféle műfaj képviselői jelentek meg. A legtöbb csapat Budapestről érkezett, de jöttek néptáncosok Bényéről és Nagykovácsiból, illetve gimnasztrádások Tiszaújvárosból és Dániából is. Felléptek továbbá olyan különleges csapatok is, mint a Roll Dance Budapest Kerekesszékes Kombi Táncegyüttes vagy a Napsugár Anna Zenei Jeltánc Társulat.
Szájhagyomány útján is A rendezvény ötlete egy dániai gimnasztrádacsoportnak (gimnasztráda = örömtorna, mindenki tornája) köszönhetően merült fel a szervezőkben: nem találtak ugyanis olyan hazai táncos fesztivált, amelyen bemutatkozhatott volna ez a külföldi csapat. Úgy döntöttek tehát, hogy szerveznek egy olyan rendezvényt, ahol a külföldi résztvevők megismerkedhetnek a hazai táncosokkal, a hazaiak pedig képet kaphatnak a külföldi stílusokról. Azóta eltelt öt év, barátságok alakultak, és a rendezvény híre már nemcsak meghívókkal, hanem szájról szájra is terjed. Minden évben érkeznek új vendégek, újul a paletta, a dánoktól pedig azóta is évről évre új csapat érkezik. |
A fesztiválnak nagy sikere volt, ugyanis a versenyek feszültsége nélkül, önfeledt hangulatban folyt a program, olyannyira, hogy egy-egy pörgősebb előadás alatt a nézőtéren várakozó táncosok is pördültek-fordultak egyet a zene ütemére. A produkciók a könnyedség ellenére komoly szakmai felkészültséget mutattak. Minden kategóriában színvonalasabbnál színvonalasabb produkciókkal örvendeztették meg a táncosok a közönséget. A rendezvény most is nonprofit alapú volt, így a fellépőknek nem kellett semmilyen regisztrációs vagy nevezési díjat fizetniük, és a látogatók számára is ingyenes volt a belépés.
7. Centrum TV
"Egy lehetőség arra, hogy a táncosok tét nélkül megmutassák mit tanultak az elmúlt évben és együtt hódolhassanak közös szenvedélyüknek – így jellemezték az V. Nemzetközi Táncos Fesztvál főszervezői a rendezvényt, ahová az ország számtalan településéről, de még Dániából is érkeztek fellépők."
http://centrumtv.hu/watch.php?vid=ed297a243
8, BP18.hu - 2015
A fesztivál nyitott volt minden korosztály előtt, a repertoárja pedig a néptánctól a klasszikus baletten át a kortárs táncig terjedt.A fellépésnek nem volt tétje, hiszen a fesztivál szlogenje így szólt: „Mutasd meg a táncod!”
A rendezvény célja a táncos mozgásformák népszerűsítésén túl az, hogy a résztvevők megismerkedjenek egymással, megnézzék egymás táncait,egyúttal kellemes élményt nyújtsanak a közönségnek. Nem titkolt cél az is, hogy minél többen kapjanak kedvet a tánchoz, amelynek remek közösségépítő szerepe is van.
A legtöbb csapat Budapestről érkezett, de jöttek táncosok Veszprémből, Sopronból, sőt visszatérő vendégfellépőként „utcatáncosok” Dániából is. A kerületünket a Dance City Center és az Angel Dance Tánciskola képviselte.
Láthattunk profi produkciókat évek óta összeszokott csapatoktól, de voltak olyanok is, akik először léptek a nagyközönség elé. A rendezvény most is nonprofit alapú volt, így a fellépőknek nem kellett semmilyen regisztrációs vagy nevezési díjat fizetniük, és a látogatók számára is ingyenes volt a belépés. Fergeteges bemutatók, színesebbnél színesebb ruhák, önfeledt, vidám gyermekarcok, gyönyörű zenék és nagyon jó hangulat várta az érdeklődőket.
A VI. Nemzetközi Táncos Fesztivált Galgóczy Zoltán alpolgármester nyitotta meg, aki elmondta, hogy a kerület nagy örömére szolgál, hogy immár ötödik alkalommal lehet e rangos esemény házigazdája a Lőrinci Sportcsarnokban. A rendezvény többek között a helyi önkormányzat és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Sportegyesületének támogatásával és a két főszervező, Szikes Péterné és Bereczky-Balázs Nikolett elkötelezett sportszervezői munkájának köszönhetően valósult meg.
10. Városkép újság - 2016. október 5. XXV. évfolyam 16. szám
"A tánc ünnepe
Hetedik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Táncos Fesztivált. Az október 22-i táncos délutánon a Lőrinci Sportcsarnokban a néptánc, a balett és a modern táncok mellett több speciális produkciót is láthatunk. A 14 órakor kezdődő rendezvényt mazsorettbemutató nyitja meg. A fesztivál résztvevőit az önkormányzat részéről Galgóczy Zoltán alpolgármester köszönti. Összesen 13 különféle tánccsoport lép fel, lesz mesebalett, hagyományőrző néptáncbemutató, dzsesszbalettra épülő formációs tánc, szving és lendületes modern tánc is. Különleges élményt nyújthat a Napsugár Anna Zenei Jeltánc Társulat. A csoport névadója, egyben vezetője egy siket hölgy, aki Down-kóros, értelmi fogyatékos, illetve halláskárosult fiatalokkal dolgozik. Minden évben egy saját dalt adnak elő, koreográfiával és jelbeszéddel is elmesélve a szöveget – mondta el Bereczky-Balázs Nikolett, a fesztivál egyik szervezője. Ugyancsak a hagyományostól eltérő produkciót ad elő a Roll Dance tánccsoport, amelyben kerekesszékes és ép táncosok alkotnak egy-egy párt. Érdemes rájuk is odafigyelni, mert egyáltalán nem könnyű összehangoltan mozogniuk a táncosoknak. A rendezvény célja a táncos mozgásformák népszerűsítése, amit a program zárásaként a fellépők és a közönség részvételével tervezett össztánc is segíthet. Szerző: Puskás Attila"
11. Városkép újság - 2016. október 26. XXV. évfolyam 17. szám
"Több száz fiatal mutatta be tánctudását a Lőrinci Sportcsarnokban. Néptánctól a dzsesszbalettig. A tánc nyelvén szóltak a közönséghez.
Tizenhárom tánccsoport csaknem 300 résztvevője által hét stílusban előadott produkciók szerepeltek a 7. Nemzetközi Táncos Fesztivál műsorán. Az október 22-én a Lőrinci Sportcsarnokban megtartott táncos délutánon a néptánc, a balett, a dzsessztánc és más modern táncok mellett mazsorett- és egyéb különleges bemutatókat láthatott a szépszámú közönség.
Az idei rendezvényen nem volt külföldi fellépő, a nemzetközi jelleg azonban így is megvolt, azt a táncok stílusa adta meg. A hazai és erdélyi magyar néptáncok mellett megjelentek például a standard versenytáncok és a dzsesszbalett is.
Értéket őriznek – Nagyon jó látni, hogy mindenki eljött, aki jelezte a részvé- telét – mondta Bereczky-Balázs Nikolett, aki a másik főszervezővel, Szikes Péternével együtt nemcsak a kezdés előtti utolsó pillanatokig, hanem még a fellépések közti szünetekben is leste a szereplők kívánságait, hogy mindenki tökéletesen tudjon a produkcióra összpontosítani, mindenki a legjobbját hozza.
A táncfesztivált Galgóczy Zoltán alpolgármester nyitotta meg, aki rövid köszöntőjében kiemelte, hogy évről évre egyre több XVIII. kerületi táncos lép fel a rendezvényen. – Ez örömteli, és ha egy kis túlzással is, de büszkén mondhatjuk, hogy PestszentlőrincPestszentimre már-már „táncnagyhatalomnak” számít. A most fellépők mellett elég csak az ezúttal hiányzókra, a Tébláb táncosaira, a Botafogo együttesre vagy éppen a Kolibri tánciskola növendékeire gondolni. Számos értékes műhely van a kerületben.
Ahogy a program előzetesen ígérte, a sportcsarnokban nem volt hiány fergeteges táncbemutatókból, színesebbnél színesebb fellépőruhákból, önfeledten vidám gyermekarcokból, gyönyö rű zenékből és jó hangulatból. A csoportos és egyéni mazsorettbemutató során kiderült, hogy a legtöbbünk számára csak a botpörgetésről ismert műfaj már sokkal több annál, mint hogy díszes ruhába öltözött lányok zeneszóra masíroznak, és a kezükben lévő botokkal figuráznak. A tánc, a dzsesszbalett és a tornasport mozdulataiból álló összetett koreográfia ötvöződik a ritmikus gimnasztikából ismert kéziszer- gyakorlatokkal. Nemcsak tánc, hanem erőt és ügyességet próbáló sport is ez a műfaj.
Kiemelhetjük valamennyi hagyományőrző néptánccsoport bemutatóját, a Cseperedők vagy a Bényei Pántlika táncosainak fellépését, s meg kell említeni a „hazai pályán” mozgó Pl. Team Dance Stúdió és Dance City Center ritmusos zenére mozgó táncosainak a produkcióját is. Mind megannyi élmény volt ezen az októberi délutánon.
A hetedik alkalommal megszervezett fesztivál az eddigiekhez hasonlóan kitűnően szolgálta a szervezők fő céljait: a tánc és a sokoldalú mozgás népszerűsítését, a fellépők tapasztalatszerzését és a szakmai, sportbaráti kapcsolatok ápolását. Néptánctól a dzsesszbalettig A tánc nyelvén szóltak a közönséghez.
A tánc mindenkié. A fesztivál évről évre lehetőséget ad olyan csoportok fellépésére is, amelyek tagjai a hétköznapi életben valamilyen testi vagy értelmi fogyatékosság miatt hátrányból indulnak ép társaikkal szemben. A táncparketten eltűnik ez a hátrány, amit ékesen bizonyított a Napsugár Anna Amatőr Zenei Jeltánc Társulat és a Roll Dance csoport fellépése. A jeltáncosok között siket, Down-kóros és értelmi fogyatékos táncosok jelbeszéddel és mozgással kísérnek különböző stílusú dalokat, illetve játsszák el azok tartalmát. A kerekes székes és ép táncosok alkotta párokból álló Roll Dance pedig a különleges koreográfiának köszönhetően minden alkalommal a közönség egyik kedvence. Szerző: Puskás Attila"
12. TV 18. 2016.10.21-i adás
http://www.vi18.hu/tv18/video-367
13. Városkép újság - 2017. október 11. XXVI. évfolyam 16. szám
"Több száz fiatal mutatta be a táncát a Sportkastélyban
Stílusok kavalkádja - Az elfogadásra is nevelhet a tánc
Nyolcadik alkalommal rendezték meg PestszentlőrincPestszentimrén azt a táncos fesztivált, amelyen minden évben több száz fiatal mutatja be a tudá- sát. Az idei találkozón 11 csoport közel 350 táncosa lépett a Sportkastély küzdőterére, és a közönség hét különféle stílusban – modern és néptánc, kerekes székes és jeltánc, hip-hop, dzsessz- és latin tánc – előadott produkci- óknak tapsolhatott.
A fesztivál alapgondolata a versenyen kívül a tánc örömének élvezése és megosztása. Számos visszatérő fellépő van, de szinte minden évben jönnek újonnan bemutatkozók is. Értéket őriznek A táncosokat az önkormányzat nevé- ben Galgóczy Zoltán alpolgármester kö- szöntötte, aki rövid megnyitó beszédé- ben elmondta, hogy az itt élők büszkék lehetnek arra, hogy milyen sok értékes táncműhely működik a kerületben. – A fellépő tizenegy csapatból öt érkezett Pestszentőrinc-Pestszentimréről. Ez is mutatja, hogy milyen nagy hagyománya van itt a táncoktatásnak. A fesztiválon évről évre egyre több táncos vesz részt, köztük sok gyerek, ami nagyon fontos, hiszen a mozgás szeretetét nem lehet elég korán átadni, és erre a tánc az egyik legnagyszerűbb módszer – mondta az alpolgármester.
A tánc öröme a cél – A mottónk, a „Mutasd meg a táncod!” is azt jelzi, hogy a fesztiválon nem annyira a versenyzés a cél, hanem a tánc öröme, a barátkozás és a tapasztalatcsere. Örülünk annak is, hogy idén két újonc résztvevőnk is van, a modern táncokat bemutató Passion és Pixie Dance is a XVIII. kerületből érkezett. Sajnos az állandó dán tánccsoport ez- úttal nem tudott eljönni – mondta el Bereczky-Balázs Nikolett, aki a másik főszervezővel, Szikes Péternével együtt már hagyományosan nemcsak a kezdés előtti utolsó pillanatokig, hanem még a fellépések közti szünetekben is leste a szereplők kívánságait, hogy mindenki tökéletesen tudjon a produkciójára összpontosítani.
Egyenlő esélyek A táncos fesztivál fellépői között idén is felléptek olyan csoportok, amelyek tagjai a hétköznapi életben valamilyen testi vagy értelmi fogyatékosság miatt hátrányból indulnak ép társaikkal szemben. A táncparketten ez a hátrány szerencsére eltűnik. A Napsugár Anna Amatőr Zenei Jeltánc Társulat és a Roll Dance csoport állandó fellépőnek számít. A jeltáncosok között siket, Down-kóros és értelmi fogyatékos táncosok jelbeszéddel és mozgással kísérnek különböző stílusú dalokat, illetve játsszák el azok tartalmát. A kerekesszékes és ép táncosok alkotta párokból álló Roll Dance idén romantikus, illetve tüzes latin koreográfiával aratott nagy sikert.
szerző. Puskás Attila